Sports

2021 PBA Rookie Draft round up: Williams at No. 4, Pasaol slips to Meralco at No. 9

Alvin Pasaol

FILE – Alvin Pasaol was a pressure to reckon with throughout his UAAP days as the primary man of the UE Red Warriors. Photo by Tristan Tamayo/INQUIRER.web

MANILA, Philippines — A slew of massive males dominated the primary round of the 2021 PBA Rookie Draft with six of the picks exterior of the highest three all enjoying the normal post-up place.

It was a degree guard, nonetheless, that headlined the rest of the round with TNT deciding on Mikey Williams because the fourth total decide.

Williams, who stands at 6-foot-1, had already been anticipated to go to the Tropang Giga and that prediction finally turned a actuality with the Cal State Fullerton product studying from the likes of veteran star Jayson Castro.

The first round, which had Joshua Munzon (Terrafirma), (*9*) and Calvin Oftana (NLEX) as the highest three picks, provided little shock apart from Alvin Pasaol slipping to Meralco at No. 9.

Pasaol, among the finest scorers within the UAAP throughout his time with the University of the East, might find yourself as one of many greatest steals within the draft.

Power forward Santi Santillan, selected fifth overall, is predicted to beef up Rain or Shine’s already loaded frontcourt as he joins Beau Belga, Jewel Ponferada, Norbert Torres, and Prince Rivero.

The 6-foot-5 Santillan was a one-time UAAP champion and can also be a Philippine worldwide representing the nation within the Fiba 3×3 World Tours.

A trio of facilities was chosen from the sixth to eighth spots with Ben Adamos, Larry Muyang, and James Laput going to Alaska, Phoenix, and Terrafirma, respectively.


Pasaol’s fellow 3×3 star Troy Rike was additionally drafted within the first round because the eleventh total decide by the Batang Pier.

Ex-Adamson star Jerrick Ahanmisi will be part of Magnolia’s vaunted backcourt because the tenth total decide and he’s anticipated to present ground spacing for Paul Lee, Mark Barroca, and Jio Jalalon.

Center Ken Holmqvist, who stands at 6-foot-8, was the final decide of the primary round going to Barangay Ginebra.

While massive males dominated the primary round, wingmen and guards prominently stuffed up the 12 alternatives within the second round with Brian Enriquez going to the Gin Kings because the thirteenth total decide.

The 6-foot-3 ahead withdrew his dedication to University of the East and as an alternative jumped to the professional leagues with collegiate play halted by the COVID-19 pandemic.

Blackwater then, chosen back-to-back within the second round, taking forwards Rey Mark Acuña and Joshua Torralba.

Filipino-Canadian wing Taylor Browne was chosen by Alaska because the fourth decide within the second round.

An intriguing prospect, Browne performed for University of British Columbia within the 2019 Jones Cup the place his squad performed towards Mighty Sports.

Franky Johnson, an MVP within the Chooks to Go Pilipinas 3×3, was the fifth decide within the second round and is predicted to have a stable impression when he joins Rain or Shine.


Phoenix had the sixth and seventh picks within the second round with the 2020 Philippine Cup shock group taking athletic guard Nicholas Demusis and scorer Aljun Melecio, a reputation that surprisingly dropped this low within the draft.

A UAAP champion, Melecio was a spitfire shooter for De La Salle and already got here into his personal early in his collegiate profession when he received Rookie of the Year in 2016.

NLEX added depth in its wing positions when it selected University of the Philippines’ Dave Murrell for the eighth decide of the second round whereas level guard Alec Stockton of Far Eastern University went to Alaska because the ninth decide within the round.

Another group that had consecutive alternatives within the second round was Rain or Shine with the Elasto Painters opting to take guards Anton Asistio and 2015 UAAP Rookie of the Year Andrei Caracut.

UE product Mark Olayon was the second round’s ultimate decide as he went to NorthPort.

The draft order is as follows:

Gilas Draft

1st: Jordan Heading (Terrafirma)

2nd: William Navarro (NorthPort)

third: Tzaddy Rangel (NLEX)


4th: Jaydee Tungcab (TNT)

1st round

1st: Joshua Munzon (Terrafirma)

2nd: Jamie Malonzo (NorthPort)

third: Calvin Oftana (NLEX)

4th: Mikey Williams (TNT)

fifth: Santi Santillan (Rain or Shine)

sixth: Ben Adamos (Alaska)

seventh: Larry Muyang (Phoenix)

eighth: James Laput (Terrafirma)


ninth: Alvin Pasaol (Meralco)

tenth: Jerrick Ahanmisi (Magnolia)

eleventh: Troy Rike (NorthPort)

twelfth: Ken Holmqvist (Ginebra)

2nd round

1st: Brian Enriquez (Ginebra)

2nd: Rey Mark Acuno (Blackwater)

third: Joshua Torralba (Blackwater)

4th: Taylor Browne (Alaska)

fifth: Franky Johnson (Rain or Shine)

sixth: Nicholas Demusis (Phoenix)

seventh: Aljun Melecio (Phoenix)

eighth: David Murrell (NLEX)

ninth: Alec Stockton (Alaska)

tenth: Anton Asistio (Rain or Shine)

eleventh: Andrei Caracut (Rain or Shine)

twelfth: Mark Olayon (NorthPort)

third round

1st: Dhon Reverente (Terrafirma)

2nd: Loren Brill (NorthPort)

third: Andre Paras (Blackwater)

4th: Antonio Bonsubre (NLEX)

fifth: Kenneth Mocon (Rain or Shine)

sixth: Ronnie De Leon (Magnolia)

seventh: RK Ilagan (Alaska)

eighth: Allen Enriquez (San Miguel)

ninth: John Yasa (Meralco)

tenth: Reymar Caduyac (Phoenix)

eleventh: Michael Simmonds (TNT)

twelfth: *Ginebra handed

4th round

1st: Michael Javelosa (Terrafirma)

2nd: Marvin Moraga (NorthPort)

third: Jun Manzo (Blackwater)

4th: Jose Presbitero (NLEX)

fifth: RJ Argamino (Rain or Shine)

sixth: Andrew Estrella (Magnolia)

seventh: *Alaska handed

eighth: Mohammad Salim (San Miguel)

ninth: Luis Brill (Meralco)

tenth: Max Hentschel (Phoenix)

eleventh: Joel Lee Yu (TNT)

twelfth: *Ginebra handed

fifth round

1st: Immanuel Custodio (Terrafirma)

2nd: Carl Bryan Ravanes (NorthPort)

third: Kim Bayquin (Blackwater)

4th: Joseph Alcantara (NLEX)

fifth: Philip Manalang (Rain or Shine)

sixth: *Magnolia handed

seventh: *Alaska handed

eighth: Gregory Flor (San Miguel)

ninth: *Meralco handed

tenth: Jerie Pinoy (Phoenix)

eleventh: MJ Gozum (TNT)

twelfth: *Ginebra handed

sixth round

1st: Terrence Tumalip (Terrafirma)

2nd: Seraj Elmejerab (NorthPort)

third: Jason Delfinado (Blackwater)

4th: Alberto Torres (NLEX)

fifth: *Rain or Shine handed

sixth: *Magnolia handed

seventh: *Alaska handed

eighth: Jeffrey Manday (San Miguel)

ninth: *Meralco handed

tenth: *Phoenix handed

eleventh: *TNT handed

twelfth: *Ginebra handed

seventh round

1st: *Terrafirma handed

2nd: Jonico Rosales (NorthPort)

third: *Blackwater handed

4th: *NLEX handed

fifth: *Rain or Shine handed

sixth: *Magnolia handed

seventh: *Alaska handed

eighth: Luis Antonio Abaca

ninth: *Meralco handed

tenth: *Phoenix handed

eleventh: *TNT handed

twelfth: *Ginebra handed

eighth round

1st: *Terrafirma handed

2nd: Jed Mendoza (NorthPort)

third: *Blackwater handed

4th: *NLEX handed

fifth: *Rain or Shine handed

sixth: *Magnolia handed

seventh: *Alaska handed

eighth: *San Miguel handed

ninth: *Meralco handed

tenth: *Phoenix handed

eleventh: *TNT handed

twelfth: *Ginebra handed



Read Next

Don’t miss out on the newest information and information. ch like us ch follow us

Subscribe to INQUIRER PLUS to get entry to The Philippine Daily Inquirer & different 70+ titles, share up to 5 devices, pay attention to the information, obtain as early as 4am & share articles on social media. Call 896 6000.



Source Link – sports.inquirer.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button